کلینیک سلامت پا و قامت پایش

انگشت چنگالی

 

تغییر شکل انگشت چنگکی (چنگالی)

انگشت چنگالی با باز شدن بیش از حد در مفصل کف پایی-انگشتی و خم شدن مفاصل بین انگشتی همراه است. انگشت چنگالی از عدم تعادل عضلات ناشی میشود. این عدم تعادل باعث میشود رباط ها و تاندون ها سفت شوند و انگشت خم شود. انگشت چنگالی اگر درمان نشود بدتر میشود و ممکن است در طول زمان تبدیل به یک ناهنجاری دائمی شود.

 

 

علل انگشت چنگکی (چنگالی)

1. پای طاقدیسی
2.بی کفایتی عضلات کف پایی
3.پوشیدن کفش پنجه باریک و پاشنه بلند
4.دیابت
5.روماتیسم و آرتروز
6.اعتیاد به الکل
7.تومورهای نخاعی
8.فلج اطفال
9.سکته
10.شارکوت ماری

 

علائم انگشت چنگکی (چنگالی)

1.خم شدن مفاصل بین انگشتی ابتدایی و انتهایی
2.از بین رفتن قوس عرضی پا
3.ایجاد پینه در سطح خلفی انگشتان
4.شاخی شدن پوست زیر استخوان های کف پایی در اثر فشار

 

درمان ارتزی انگشت چنگکی (چنگالی)

استفاده از کفش و کفی مناسب و آتل های شبانه در اصلاح تغییر شکل بسیار موثر است. انتخاب ارتز مناسب باید با مشورت پزشک و متخصص ارتز انجام شود.
کفش باید اندازه ی مناسبی داشته باشد، به اندازه کافی طویل باشد تا انگشتان بلندتر نیز جا داشته باشند. سر پنجه ی پهنی داشته باشد و هم چنین کفی نرمی داشته باشد تا از وارد آمدن فشار به انگشتان جلوگیری کند.
ممکن است لازم باشد سرپنجه ی کفش عمق بیشتری داشته باشد به طوری که بالای کفش به بالای انگشتان پا فشار وارد نکند.
برای زنان بهتر است تا جایی که ممکن است از پوشیدن کفش های نوک باریک و پاشنه بلند خودداری کنند، زیرا کفش های پاشنه بلند باعث وارد آمدن فشار بیشتری به انگشتان میشوند
.

 

 

درمان به وسیله ی حرکات اصلاحی

در صورتی که علت تغییر شکل ضعف عضلانی باشد، میتوان تغییر شکل را با تقویت عضلات ضعیف اصلاح کرد. ولی اگر علت پای طاقدیسی باشد، تغییر شکل پای طاقدیسی باید اصلاح شود تا این ناهنجاری که نسبت به آن به صورت ثانویه است، اصلاح شود.
ممکن است انجام ورزش های تقویتی یا کششی برای نواحی که به نظر شما مرتبط با پاها هستند مانند عضلات قسمت لگن، زانو و ناحیه ی مرکزی توصیه شود.
این نواحی به خصوص در حفظ محور و بیومکانیک ساق پا تا انگشتان مهم هستند

نکته ی مهم: انجام کلیه ی حرکات اصلاحی باید زیر نظر متخصص حرکات اصلاحی باشد تا حرکات درست و دقیق باشد و نتیجه ی آن را در روند پیشرفت بهبودی بتوان ارزیابی کرد.

 

 

به بالای صفحه بردن